Az anyajegyeket nem ajánlatos alábecsülni!

Az anyajegyeken általában bőrfelületi kinövéseket vagy elszíneződést értünk. Szakmai szempontból nagyon sokféle, különböző képződményről beszélünk, amelyek a bőr felett vagy a bőrrel egy szinten alakulnak ki. Az anyajegyek pigmentet termelő sejtekből alakulnak ki, ezért gyakran sötét színűek. Némely anyajegyünk születésünk óta létezik, mások életünk folyamán, főleg idősebb korban keletkeznek. Azok, amelyek születésünk óta a testünkön vannak gyakran az idő múlásával változnak: nagyobbodnak, kimagasodnak.

Az anyajegyek gyakran barna színűek, és többnyire nem alakul ki belőlük rosszindulatú tumor. Azonban felnőttkorban a bőr felszínén kialakult körülbelül egy centiméter nagyságú pigmentált anyajegy, amely nem egységes elszíneződésű és szabálytalan körvonalú, rossz prognózist szokott mutatni a rosszindulatú daganatok szempontjából. Bizonyos körülmények között ezekből a képződményekből alakulhat ki az ún. bőrmelanóma. Azonban nem minden pöttyel kell rögtön orvoshoz rohannunk.

A gyakorlatban 15-30 féle bőrdiagnózist különböztetünk meg (anyajegyek, szemölcsök, más bőrképződmények). Egyes páciensek különféle okok miatt elodázzák a beavatkozást, mint például a ráktól, a műtét utáni hegektől, illetve a fájdalomtól való félelem. Az esetek 98%-ban a lelet negatív, csak 1% az, ami prekancerózis formájában kerül felismerésre, ami a rákot megelőző, de rákká egyáltalán nem biztosan elfajuló szövettani jelenség, s végül a maradék 1% -ban fordul elő bőrdaganat.

A szakorvost akkor kellene felkeresnünk, ha például a nyár végén a testen megjelenik valami új dolog, vagy a már létező anyajegy elkezd növekedni, alakját, színét változtatja, vagy a bőrfelület fölött gyorsan megnagyobbodik.

A jelekhez, - amelyek a változást mutatják – tartozik a viszketés, fájdalom, égető érzés vagy a vérzés.

Hogyan lehet megkülönböztetni egymástól a jóindulatú és a rosszindulatú bőrképződményeket?

A klinikai állapot értékelése a legegyszerűbb és a leggyorsabb módszer, vagyis az orvos megtekinti (pl. nagyítóval, szemüveggel, esetleg dermatoszkóppal) és megtapintja az adott területet. A kinézete, felszíne, színe és elhelyezkedése alapján lehet következtetni a képződmény típusára.

A pigmentált alakzatok „veszélyességét” alapvetően az ún. „ABCD” kritériumokkal értékeljük. Az összes ráktípus közül a bőr daganatos elváltozásai a legkevésbé rosszindulatúak. Kivételt képez a malignus melanóma, amely az egyik legalattomosabb bőrdaganat, viszont mivel a kültakarón helyezkedik el, idejekorán felismerhető. A melanoma kezelése korai diagnózis esetén teljes gyógyuláshoz vezet: a beteg gyógyulási esélye 95%-os.

  • A: Asymmetry – aszimmetria, vagyis hogy mennyire szabálytalan az alakja az adott elváltozásnak, széle nem kerek vagy ovális
  • B: Border – határ, vagyis élesen elkülönül-e az elváltozás az ép környezetétől, vagy elmosódott a határ
  • C: Color – színe változik: a melanómákra jellemző, hogy nem homogén színezetűek, hanem különböző színárnyalatokat mutatnak
  • D: Diameter – átmérője nő: az 5- 6 mm-nél nagyobb anyajegyekből nagyobb valószínűséggel alakul ki melanóma.

Ha az ABCD kritériumok közül legalább az egyik pont találó, forduljon orvoshoz, hogy kizárják a rosszindulatú daganatot vagy bőrrákot. A legfontosabb lehetőség az anyajegy sebészi eltávolítása (excízió), és az azt követő szövettani vizsgálat, melynek teljes mértékben és egyértelműen igazolnia kell, hogy az anyajegy jó- vagy rosszindulatú -e.

Ki dönt úgy, hogy eltávolíttatja az anyajegyét?

Az anyajegyeket gyakran szépségjelnek tekintik, de ha nem megfelelő helyen vannak, problémákat okozhatnak, például a borotválkozás és a szemüveg helyén, a gallérnál, a melltartónál, deréktájon, a tenyéren és a talpon. A fent említett esetekben javasoljuk az anyajegyek prevenciós eltávolítását. Érvényes az az elv, hogy az ún. aktív és a nem esztétikus anyajegyeket tejes mértékben el kell távolítani, és nem szabad őket nem megfelelő beavatkozásokkal ingerelni, mint a maratás, a nem teljes kiégetés, a koaguláció vagy a kaparás, és hasonlók. Az anyajegyet eltávolítása után hisztológiai vizsgálatnak veti alá.

Másik módszer az excízió, varratokkal vagy anélkül, melynél a sebész kivágja és eltávolítja az anyajegyet. Attól függően, hogy milyen mély, a sebet vagy felszívódó varratokkal (ezeket nem kell eltávolítani), vagy nem felszívódó varratokkal ölti össze, melyeket a beavatkozás után pár nappal könnyen eltávolít. Operáció előtt alaposan fertőtleníti az operált területet, majd ezután helyi érzéstelenítést alkalmaz.

Hogyan történik a beavatkozás?

Az arcon történő műtétekhez nagyon különleges sebvarró anyagokat és külföldi eszközöket használunk. Hajszálvékony varratok egész skáláját használjuk, beleértve a ragasztást és a seb bezárását varratok nélkül. Az összes említett módszer garantálja, hogy az operáció után a páciensen minimális nyom marad. A mi rendelőinkben kizárólag csak átlag feletti eszközöket használunk, melyeket az EB nem térít meg teljes összegben - a különbözetet a páciens a rendelőben fizeti meg. Az EB-k csak a standard anyagokat fizetik meg, ezek számunkra nagyrészt használhatatlanok, mivel fontos nekünk a munkánk végeredménye, a páciensek elégedettsége.

Hogyan távolítjuk el az anyajegyet?

A mélyebb benövéseket ajánlatos sebészeti úton kezelni. Itt is két lehetőséget ajánlunk. Az egyik az ún. kauterizációs kimetszés, a másik pedig kimetszés varrattal, ill. varrat nélkül. Az első esetben, a kauterizációs metszésnél az anyajegyet tulajdonképpen kiégetjük, és ezután antibiotikus kenőccsel ápoljuk, és steril gézzel kötjük be. Ez az eljárás gyors, fájdalommentes és a páciens röviddel a beavatkozás után hazamehet. A második esetben hagyományos sebészeti eszközökkel történik egy kis műtét: az anyajegyet kivágjuk és vagy varrattal, vagy varrat nélkül zárjuk le a sebet. Ez helyi érzéstelenítéssel történik.

A beavatkozás időtartama

Az anyajegyek nagyságától és számától függ, egy anyajegy eltávolításának ideje nagyjából 10 perc.

Érzéstelenítés

Helyi

Operáció után

A varratokat az arcon 4-7 napon belül, más helyeken 8-21 napon belül távolítjuk el. Ritkán fordul elő komplikáció. Ez lehet pl. fertőzés, amit viszont könnyen fel lehet számolni antibiotikumokkal, továbbá előfordulhat a seb környékén bőrpír helyi zsibbadással párosulva, amelyek rövid időn belül megszűnnek. A leggyakoribb nem kívánt műtét utáni jelenség a műtéti heg, amire fel kell hívni a figyelmet, különösen, ha az anyajegy kozmetikai okból lesz eltávolítva.

Gyógyulási időszak

A páciens rögtön munkába állhat, azonban a seb legalább egy hétig ne érintkezzen vízzel. Az öltéseket 7-14 nap után szedik ki attól függően, hol található a seb. Ez alatt az idő alatt ajánlatos korlátozni a túlzott fizikai tevékenységet.

A szövegek és a fényképek forrása: www.kozmetickachirurgia.sk