Az aranyér műtéti kezelése

Rendelőnkben sikeresen gyógyítjuk a súlyosabb stádiumú hemorrhoidokat is (III. és IV.stádium) rádiofrekvenciás ablációval, vagyis haemorrhoidektómiával – HemoRF. Ambuláns, fájdalommentes beavatkozásról van szó.

Az utóbbi két évtized tanulmányai szerint a végbél felső részében, a nyálkahártya felszíne alatt egy magas vértartalmú terület fekszik, amelyben vénák és hajszálerek érhálózata található, arteriolák és vénák közti kapcsolódással. A hemorrhoidokban magas arányban jelen levő artériás vér vérzéskor világos piros színű. Az anális csatorna felső részében levő puha, vérerekkel átszőtt szivacsos szövet található, amely egyenletesen oszlik el a csatorna peremén. A végbélnyílás henger alakú, rajta hosszanti irányú, szorosan egymás mellett redőszerűen elhelyezett 3 darab rugalmas párnácskával. Jellemzően úgy helyezkednek el, hogy 2 van jobb, 1 pedig baloldalon. A végbélnyílást ezek a vénás párnácskák teszik egy hermetikusan jól záródó, higiénikusan tartható résszé, normálállapotban biztosítják a végbél vizeletelzáró képességét, lehetővé teszik a székletürítést és a gázok távozását.

A fiziológiás aranyérből akkor lesz aranyér-betegség, ha a párnácskák megnagyobbodnak, vénái kitágulnak, függesztő rendszerük megnyúlik, és folyamatosan a végbél irányában kifelé csúsznak a végbélnyílás felé.

Az aranyér-betegség kiváltója a legtöbb esetben:

  1. vénás pangás kialakulása az érintett területen: a vénás vér kiürülése akadályozott az aranyérből, a befolyó vér elvezetésének elégtelensége alakul ki, ennek következtében az érgomolyag kitágul
  2. a kötőszövetek gyengülése: az aranyerek prolabálódnak (előesnek)

A betegség kialakulásának további okai – ülőmunka, rostszegény, rendszertelen táplálkozás, alkoholfogyasztás, pszichika (stressz), feszültség, stb.

Az első tünet a vérzés – élénkpiros vércsík a toalettpapíron, a székleten, illetve a végbélből csöpögő vér. A második tünet a csomók prolapsusa az első, második és a harmadik stádiumban. A harmadfokú csomók már tartósan a végbélnyíláson kívül jelennek meg, kellemetlen, fájdalmas érzést okoznak. Az aranyérben a vér megkeményedik, trombózis, vérrög keletkezik. Kifejezett tünetei közé sorolható a székeléstől független, erős, feszítő fájdalomérzet, a nyálkahártya gyulladásos vérzése, váladékozása.

Az aranyér kezelése

A nem komplikált és nem előesett hemorrhoidok hagyományosan kezelhetőek. Ebben az alábbi életmódváltozások segíthetnek – rostokban gazdag táplálkozás, fokozott folyadékbevitel, a végbélnyílás higiénikus tisztán tartása, krémek és kúpok használata.

Másfelől viszont, ha nagyobb fokú csomókról van szó, melyek prolabálódnak, véreznek, esetleg trombózis vagy gyulladás is fellép, a sebészeti beavatkozás nem kerülhető el. Többféle műtéti eljárás lehetséges, a teljes altatásban végzett hagyományos műtéttől kezdve, a Long-féle cirkuláris stapler használatán át, egészen a jelenleg legjobban preferált, ambuláns mini-invazív kezelésig, amelynek kétségtelenül nagyon jó eredményei vannak, és a beteg szempontjából sok előnnyel jár. A mini-invazív eljárás előtt ki kell szűrni az összes, főleg rosszindulatú rákos megbetegedést, mert a végbélráknak kezdeti stádiumban a többi végbélbetegséghez, így az aranyérhez is hasonló tünetei vannak.

Rendelőnkben sikeresen kezeljük a harmad-és negyedfokú aranyeret is a hemorrhoid rádiofrekvenciás ablációjával, azaz haemorrhoidektómiával – HemoRF. Ambulánsan végzett, fájdalommentes beavatkozásról van szó. Mivel a kezelés árát egyik EB sem téríti meg, ezért a teljes összeget a páciens állja. Árainkról közvetlenül az érsekújvári rendelőben lehet tájékozódni.

Az aranyér rádiofrekvenciás ablációja, vagyis a haemorrhoidektómia – HemoRF olyan kezelési eljárás, melynek során a hemorrhoidokat az EVRF rádiófrekvenciás készülékkel és egy speciális tervezésű HPR45i szondával kezeljük. Ez a kezelés az összes stádiumú aranyérnél használható. A beavatkozásnál érzéstelenítjük az aranyeres csomó területét, speciális szondával biztonságosan és fájdalommentesen elérjük a hemorrhoidot, és rádiófrekvenciás hullámmal kezeljük.  Ennek hatására az ér kitágult része, amely ellátja vérrel a hemorrhoidot koagulál – ez azt jelenti, hogy a hő által megalvad, összeragad, így a hemorrhoidnak már nincs tápláléka az erekből és elhal. A hemorrhoid hegszövete megkeményedik, így a jövőben abból már nem alakulhat ki aranyeres csomó. Példaként említhetjük a mondást, miszerint: „Nehéz felfújni a vastag falú léggömböt”.

1. Az aranyeres csomó alsó része és az izomfal közé vékony tűvel bevezetjük az érzéstelenítőt. Az oldat elválasztja az érfalat az izomfaltól.

2. Az aranyeres csomóba speciális szondát helyezünk be, amin keresztül folyamatos rádiófrekvenciás energia áramlik, és a szonda végén megy végbe a koaguláció (megkeményedés). A hemorrhoid nagyságától függően ez az eljárás 1-3 alkalommal ismétlődik.

3. Következik a gyógykezelt terület hideg benedvesített gézzel való lehűtése.

4. Hozzávetőlegesen 24 óra alatt megtörténik a hemorrhoid megkeményedése. A következő 1-3 nap alatt a szövet átalakul, és a további 4-6 nap alatt a hemorrhoid szövetének sérülése miatt bekövetkezik az elhalása.

5. A további 7-től 14 napig az elhalt szövet fokozatosan leválik.

6. A hemorrhoid helyén seb képződik. Ennek begyógyulása után sebhely vagy nyálkás membrán marad hátra.

Általában egyszerre csak egy csomót kezelünk. Maga a beavatkozás fájdalommentes. Az egész gyógyulási folyamat nagyjából 3-4 hétig tart, a súlyosabb stádiumú aranyeres csomóknál 6 hétig is eltarthat. A beavatkozás előtt a beteget proktoszkópiának vetjük alá, hogy kizárhassuk az esetleges végbélrákot vagy polipokat.

A beavatkozás után a beteg érezhet enyhe fájdalmat, és 3-4 héten át megfigyelhet enyhe vérzést. Átlagosan a 7. és a 14. nap között az elhalt hemorrhoid elkezd leválni. Az első héten előfordulhat enyhe duzzanat is, amikor a beteg úgy érzi, hogy az aranyeres csomó nagyobb lett. A duzzanat, ödéma, vérbőség (hyperaemia) csökkentésére lehet gyógyszert vagy krémeket használni. A beteg rögtön visszatérhet mindennapos társadalmi és szakmai elfoglaltságaihoz. A betegek 70-80%-a szed fájdalomcsillapítót, és csak néhány napig tartó kellemetlen érzésről és enyhe fájdalomról számolnak be. Mivel az orvoslásban semmire sincs100%-os garancia, és a népi bölcsesség szerint is „az orvos kezel, a természet gyógyít”, ezért kötelességünk tájékoztatást nyújtani a kezelés lehetséges szövődményeiről. Az applikált energia túl nagy mennyisége a belső záróizom sérülését okozhatja, és ilyenkor tovább tart a gyógyulási folyamat. A végbél záróizmának a sérülése a záróizom fibrózisát és a végbélcsatorna fokozott feszülését vonja maga után, de nem okoz béltágulást vagy bélinkontenciát.

Végezetül egy jó tanács:

A kezelés napján ne hozzon fontos döntéseket, tegye át azokat máskorra, a szokásos tevékenységek megengedettek, de aznap még érezhet némi nyomást, kellemetlen érzést vagy kisebb fájdalmat.