Ako vznikajú jazvy ? Čo je jazva, typy jaziev, liečba jaziev...

Jazva je súčasťou prirodzeného procesu hojenia kože. Vzniká ako následok násilného porušenia kože, ktoré je spôsobené úrazom alebo chirurgickým zákrokom. Rozsah a vzhľad jazvy závisí od mnohých okolností. Jazva „pracuje“ (mení svoj tvar a veľkosť) až 18 mesiacov od svojho vzniku. Obzvlášť vážne poranenia môžu spôsobovať červené, vyvýšené, neustále sa rozširujúce jazvy, ktoré narúšajú naše pohodlie, svrbia, štípu, bolia a v neposlednom rade obmedzujú pohyblivosť kĺbov. Pre mnohých z nás predstavujú zdroj nepríjemných psychických problémov, pre iných problém estetický, alebo aj výrazné pracovné obmedzenie.

Po zahojení rany sa môžu formovať rôzne typy jaziev: 

  1. Hypertrofické jazvy (vyvýšené) – vznikajú nadmerným tvorením novej kože, preto sa im hovorí aj hyperaktívne. Tieto jazvy sú zvyčajne červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé a nepríjemné. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, pritom sa ale nerozširujú mimo oblasti pôvodného zranenia, to znamená, že ich rast obmedzujú rozmery rany. Zvyčajne sa tvoria v priebehu dvoch týždňov po zranení.
  2. Keloidné jazvy (jazvy prečnievajúce línie rany) – sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíri cez hranice pôvodného zranenia. Často sú červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou kožou. Môžu vzniknúť aj neskôr po zranení a taktiež zhoršiť sa počas tehotenstva. Tvoria sa v akomkoľvek veku, ale majú sklon rýchlejšie sa vyvíjať u mladších osôb a u ľudí s tmavšou pleťou. Tendencia k tvorbe keloidov býva dedičná. 
  3. Atrofické jazvy (preliačené) – vznikajú, ak sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože, napr. jazvy po akné alebo ovčích kiahňach.

Korekcia jaziev

Komu je tento zákrok určený?

Zákrok je určený pacientom, ktorí majú zjazvenie z dôvodu operácie alebo úrazu a nie sú spokojní s tým ako jazvy vyzerajú, respektíve ako sa zahojili. Jazvy nemožno žiadnym spôsobom odstrániť, ale je možné korigovať ich tvar a vzhľad.

Kedy je najvhodnejší čas na zákrok?

V prípade korekcie jaziev nie je vek ohraničený, treba však brať ohľad na psychickú vyspelosť pacienta. Pre zákrok by sa mal rozhodnúť vtedy ak on sám nie je spokojný s výzorom, ktorý je jazvou značne narušený a estetická chirurgia by mu vedela pomôcť alebo v prípade výrazného dyskomfortu spôsobeného jazvou. Pred zákrokom je nutná konzultácia s lekárom, kde sa rozhodne o spôsobe korekcie jazvy.

Aké typy jaziev rozoznávame a akými metódami ich možno upraviť? 

  • Vypuklé jazvičky (keloidy) - dajú sa korigovať injekčnou aplikáciou Diprophosu. Zvyčajne postačia 3 opichy s odstupom troch týždňov. Jazvička sa dostáva do úrovne kože a ustupuje začervenanie.
  • Vpadlé jazvičky - pri nich je možná korekcia aplikovaním výplňového materiálu. Aplikuje sa pomocou ihly, pričom miesto vpichu je možne znecitlivieť pomocou špeciálneho gélu.
  • Korekcia rozšírených, prípadne poúrazových jaziev – tieto korekcie sa vykonávajú chirurgickým odstránením pôvodnej jazvy a špeciálnym plastickým stehom sa docieli jej zmenšenie a zúženie. Všetky vyššie popísané zákroky sú zvyčajne ambulantné a nie sú pri nich potrebné žiadne špeciálne predoperačné vyšetrenia.

Dĺžka výkonu: záleží od veľkosti jazvy, trvá približne 30-60 minút, ide o ambulantný zákrok
Anestéza: lokálna anestézia
Možné vedľajšie účinky: dočasný ľahký ťah v mieste sutúry
Možné komplikácie: infekcia, krvácanie, hematóm
Rekonvalescencia: Pacient môže nastúpiť do práce ihneď, približne týždeň je vhodné, aby rana neprišla do kontaktu s vodou. Stehy sa vyberajú po 7-14 dňoch v závislosti od lokality. Počas tohto obdobia je vhodné obmedziť nadmernú fyzickú aktivitu.

Korekcia nedostatkov - výrastky

Kožné prívesky (Fibromata mollia pendulantia) sú nezhubné kožné útvary spojivového tkaniva. Najčastejšie sa vyskytujú vo vyššom veku v oblastiach zvýšeného trenia, ako sú krk, podpazušie či slabiny. Sú to drobné, mäkké, často stopkové kožné výrastky farby kože. Vyskytujú sa u oboch pohlaví, tak u mužov, ako aj u žien, pri genetickej predispozícii ich možno nájsť aj u mladších jedincov. Výrastky rastú pozvoľna. Najprv vznikne na koži drobný pupenec, ktorý sa postupne natiahne a pri koreni stenčí. Vzniká drobný nitkovitý útvar rozšírený na svojom voľnom konci. Veľkosť fibrómov varíruje od drobných rozmerov až do veľkosti šošovice či fazule. Zvyčajne bývajú mnohopočetné, môžu sa však vyskytovať izolovane, vtedy spravidla nadobúdajú väčší rozmer.

Odstrániť kožné výrastky patrí k rutinnej praxi korektívneho dermatológa. Súčasná medicína využíva viaceré terapeutické možnosti. K najpoužívanejším technikám patrí koagulácia a laserová terapia. Laserové prístroje umožňujú vysoko efektívne odstrániť neželané výrastky, ich nevýhodou je však privysoká cena za zákrok. Koagualčné metódy využívajú elekrokoaguláciu alebo modernejšiu metódu RF koagulácie.

Elektrokoagulácia využíva účinky vysokofrekvenčného prúdu na cielenú deštrukciu tkaniva. RF koagulácia je metóda založená na účinku rádiofrekvenčných (RF) vĺn slúžiaca na odstránenie drobných výrastkov a nedokonalostí kožného povrchu či niektorých cievnych lézií. Prednosťou RF koagulácie je predovšetkým menšie poškodenie okolitého tkaniva, kratší čas hojenia, minimálne riziko jazvenia či iných vedľajších efektov a excelentný kozmetický výsledok zodpovedajúci laserovému ošetreniu
.