Chirurgické riešenie hemoroidov

V našej ambulancii úspešne liečime aj hemoroidy ťažšieho stupňa (III. a IV. stupeň) rádiofrekvenčnou abláciou hemoroidu, teda haemorrhoidektomiou - HemoRF. Jedná sa o bezbolestný zákrok vykonávaný ambulantne.

Štúdie v posledných dvoch desaťročiach ukázali, že pod sliznicou v hornej časti análneho kanála sa nachádza zóna so zvýšeným prekrvením v ktorej sa nachádzajú cievne pletene žil a kapilár so spojkami medzi tepničkami a žilami. Vysoký podiel tepennej krvi v hemoroidoch sa pri krvácaní prejavuje jasnočerveným sfarbením krvi. V hornej časti análneho kanála je preto mäkké hubovité tkanivo prestúpené cievami, ktoré je uložené po obvode rovnomerne ale vzhľadom na valcovitý profil konečníka sú usporiadané v tvare pozdĺžne uložených rias vankúšikov tesne vedľa seba.

Typické uloženie je vpravo 2 a vľavo 1. Toto uloženie zabezpečuje vodotesný uzáver konečníka v kľude a pri zmenšení umožní odchod stolice a plynov.

Haemorhoidy, ktoré robia ťažkosti, vznikajú v mieste normálnych análnych vankúšikov ako dôsledok hlavne dvoch faktorov:

  1. zvýšená náplň krvou a jej nedostatočný odtok 
  2. oslabenie tkaniva výstelky

Preplnenie tkaniva krvou je spôsobený zvýšeným tlakom vnútorného zvierača, ktorý bráni normálnemu odtoku krvi z konečníka. Oslabenie tkaniva výstelky spôsobuje hlavne prolaps. Ďalšie faktory sú nedostatok pohybu - sedavé zamestnanie, stravovanie, alkohol, chlad, psychika (stres), napätie a pod.

Prvý prejav býva krvácanie - jasnočervená krv na papieri, v stolici, môže i odkvapkávať z konečníka. Druhým býva prolaps uzlov a to prvého, druhého a tretieho štádia kedy je uzol prolabovaný trvale so sekréciou hlienu, krvi, možnou trombotizáciou, zápalom a prevádzaný bolesťami.

Liečba hemoroidov

Na jednej strane nekomplikované a neprolabované haemorhoidy často vyžadujú bežnú konzervatívnu liečbu s úpravou stravovania - so stravou obsahujúcou vlákninu a zvýšenie prívodu tekutín, zvýšená análna hygiena, masti a čapíky. Na druhej strane uzly so závažným stupňom prolapsu, krvácaním a samozrejme so sprievodnými komplikáciami ako je trombotizácia a zápal vyžadujú radikálne chirurgické riešenie. Možnosti operatívneho riešenia je niekoľko. Od klasickej resekcie v celkovej anestézii cez použitie cirkulárneho stapleru podľa Longa až po, v súčasnej dobe najviac preferované, miniinvazívne výkony, ktoré sa vykonávajú ambulantne a pri vylúčení všetkých, hlavne zhubných ochorení, ktoré by mohli haemorhoidy imitovať majú bezpochyby dobré výsledky a veľa výhod pre pacienta.

V našej ambulancii úspešne liečime aj hemoroidy ťažšieho stupňa (III. a IV. stupeň) rádiofrekvenčnou abláciou hemoroidu, teda haemorrhoidektomiou - HemoRF. Jedná sa o bezbolestný zákrok, vykonávaný ambulantne. Keďže to nehradí žiadna zdravotná poisťovňa, výkon je plne hradený pacientom. O výške úhrady je možné informovať sa priamo v ambulancii v Nových Zámkoch. 
Rádiofrekvenčná ablácia hemoroidu, teda haemorrhoidektomia - HemoRF, je spôsob liečby hemoroidov s monopolným rádiofrekvenčným zariadením EVRF a špeciálne navrhnutou sondou HPR45i. Táto liečba môže byť použitá pre všetky stupne hemoroidov. Princíp liečby spočíva v aplikácii anestézie do oblasti hemoroidného uzla, bezpečné a bezbolestné priblíženie špeciálne navrhnutej sondy k hemoroidnému uzlu a aplikácia rádiofrekvenčných vĺn do hemoroidného uzla monopolárnym rádiofrekvenčným zariadením EVRFi. Výsledkom je koagulácia a následná nekróza tkaniva hemoroidu. Navyše jazvovité tkanivo hemoroidu stvrdne, ktoré v budúcnosti už nemôže opäť rásť do hemoroidného uzla. Ako príklad uvedieme: „Je ťažké nafúknuť balón, ktorý má hrubé steny“.

1. Medzi spodnú časť hemoroidu a stenu svalu sa tenkou ihlou zavedie anestetikum. Roztok oddelí stenu cievy od steny svalu.

2. Do hemoroidu sa vloží špeciálna sonda, prostredníctvom ktorej sa doň dostáva nepretržitá rádiofrekvenčná energia a na špičke sondy prebieha tzv. koagulácia (tuhnutie). Podľa veľkosti hemoroidu sa táto procedúra opakuje jeden až trikrát.

3. Následne je ošetrovaná oblasť ochladená studenou namočenou gázou.

4. Približne 24 hodín prebieha tuhnutie hemoroidu. Počas nasledujúcich 1 až 3 dní dochádza k prestavbe tkaniva a následne v ďalších 4 až 6 dňoch, v dôsledku poškodenia tkaniva hemoroidu, nastáva jeho odumretie.

5. V ďalších 7 až 14 dňoch sa odumreté tkanivo postupne oddelí.

6. Na bývalom mieste hemoroidu sa vytvorí rana. Po jej zahojení namiestonej zostáva jazva alebo hlienová membrána.

Ošetruje sa spravidla naraz len jeden uzol. Samotný zákrok je nebolestivý. Kompletný proces uzdravenia môže trvať cca 3-4 týždne, pri ťažkých hemoroidných uzloch až 6 týždňov. Pred samotným ošetrením pacienta vyšetríme proktoskopicky, aby sme vylúčili prípadné nádorové ochorenie konečníka alebo prítomnosť polypov.

Po zákroku môže pacient cítiť miernu bolesť a do 3-4 týždňov môže pozorovať krvácanie s maximom v 7.-14. deň, kedy sa odlučuje nekrotický hemoroid. Toto je bežný proces a nie je to alarmujúce. Prvý týždeň môže byť tiež mierny opuch, kedy má pacient pocit, že má hemoroid väčší. Možno užívať lieky alebo masti, aby sa znížil edém, opuch a hyperémia. Pacient sa môže okamžite vrátiť do svojich každodenných aktivít, spoločensky a profesionálne. 70 -80% pacientov užíva lieky proti bolesti a hlási nepríjemné pocity a miernu bolesť len niekoľko dní. Keďže v medicíne žiadne pravidlá neexistujú a platí staré porekadlo "lekár lieči, príroda uzdravuje", je našou povinnosťou informovať taktiež o možných komplikáciách tejto liečby. Príliš veľa aplikovanej energie v oblasti môže mať za následok poškodenie vnútorného zvierača. Bude len trvať dlhšie, než sa okolie vylieči. Poškodenie análneho zvierača vedie k fibróze zvierača a zvýšenému napätiu análneho kanála, ale nevedie k dilatácii alebo inkontinencii čriev. 

Dobrá rada na záver:

Odložte v deň zákroku dôležité rozhodnutia, bežné aktivity sú dovolené a možné, ale nepríjemný pocit, tlak alebo ľahšie bolesti môžete cítiť.

Hemoroidy taktiež vyšetrujeme a ošetrujeme počas ordinačných hodín podľa poradia pacientov v čakárni, avšak bez možnosti rezervácie konkrétneho termínu.