Koža a nohy vôbec predstavujú pre diabetikov samostatnú kapitolu. Keďže pacienti s ochorením na cukrovku mávajú problémy nielen so suchou kožou, krehkými cievami, a ohrozuje ich zvýšené riziko rôznych infekcií, mali by práve nohám venovať zvýšenú starostlivosť.
Diabetická noha
Okrem problémov so suchou pokožkou sú nohy diabetikov menej prekrvené, nedostatočne fungujúce cievy môžu navyše spôsobovať opuchy a neuropatické postihnutia nervov a zmeny na nervoch a cievach môžu byť príčinou vzniku diabetických vredov. Práve z týchto dôvodov lekári diabetikom odporúčajú venovať nohám zvýšenú pozornosť.
Pravidelná kontrola
Diabetik by si mal denne všímať každú zmenu na pokožke, sfarbenie nechtov, praskliny na koži, odreniny, mozole, pľuzgiere či deformity. Navyše, nohy by pacientovi mal pravidelne kontrolovať aj diabetológ. Jedenkrát ročne sa odporúča vyšetrenie rizika vzniku neuropatie a angiopatie špecialistom.
Dôsledná starostlivosť
Okrem dôslednej hygieny by pacienti s cukrovkou mali venovať zvýšenú pozornosť ošetrovaniu svojich nôh. Po umytí by sa koža na nohách mala vždy starostlivo vysušiť, aj medzi prstami, a dôsledne nakrémovať, aby sa predišlo vysúšaniu. Vysušená a popraskaná pokožka je totiž vstupnou bránou plesňových infekcií. Práve z tohto dôvodu je dôležitá pravidelná pedikúra, píling, odstraňovanie zrohovatenej kože a používanie osviežujúcich, ošetrujúcich a dezinfekčných prostriedkov proti plesniam. Pacientom s cukrovkou sa napríklad odporúča takzvaná medicinálna pedikúra na sucho, pri ktorej nehrozí riziko poranenia. Súčasťou starostlivosti o nohy diabetika je aj výber vhodných ponožiek. Mali by mať voľný lem okolo členka a nemali by nikde tlačiť, aby sa na chodidlách nevytvárali otlaky. Úzke ponožky by navyše mohli brániť správnemu prekrvovaniu, čo by základný problém s nedostatočne fungujúcimi cievami mohlo ešte zvýrazniť. Takzvané zdravotné ponožky špeciálne určené pre problematické nohy by mali byť vyrobené z prírodných materiálov ako bavlna alebo ovčia vlna.
Prevencia poranení nôh
Pozor na poranenia, popáleniny, otlaky. Nechoďte bosí ani naboso. Vyvarujte sa kontaktu s radiátormi, ohrievačmi, kúrením v hromadných dopravných prostriedkoch a ďalšími zdrojmi priameho tepla. Chráňte svoje nohy pred akýmkoľvek poranením. V dôsledku poškodenia nervov môžu byť menej citlivé na bolesť, teplo, tlak.
Každodenná starostlivosť o nohy
Nohy pravidelne krátko okúpte vo vlažnom kúpeli, po kúpeli nohy starostlivo osušte, nezabúdajte pritom na priestory medzi prstami. Nohy denne kontrolujte – pozorne ich prezrite zo všetkých strán, aj pomocou zrkadla. Suchú kožu ošetrite krémom. Pokiaľ na nohe objavíte akékoľvek poranenie alebo prasklinu, ihneď informujte svojho lekára.
Pedikúra
Z času na čas navštívte pedikúru. Informujte pedikérku o tom, že trpíte na cukrovku.
Venujte pozornosť topánkam
Noste pohodlnú zdravotnú obuv. Topánky musia mať dosť miesta na prsty. Pred obutím vždy vysypte z topánok kamienky a skontrolujte, či nie je vnútrajšok zhrnutý. Nezabudnite na to, že topánky je potrebné striedať. Nové topánky kupujte najskôr neskoro dopoludnia, keď je noha opuchnutejšia, lepšie tak vyberiete správnu veľkosť.
Zdroj informácií: www.bedekerzdravia.sk